مقالات

بیست‌وچهارمین گزارش (نیروی کار و حمایت اجتماعی): چگونه می توان یک جریان مستمر برای بهبود شرایط محیط زیستی خوزستان ایجاد کرد؟

 ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
بیست‌وچهارمین گزارش (نیروی کار و حمایت اجتماعی): چگونه می توان یک جریان مستمر برای بهبود شرایط محیط زیستی خوزستان ایجاد کرد؟
بیست‌وچهارمین گزارش «نیروی کار و حمایت اجتماعی» توسط معاونت رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منتشر شد. این گزارش به بحران کم‌آبی در خوزستان از منظر تشدید فقر پرداخته و پیشنهاداتی کارشناسی برای حل این بحران ارائه می‌دهد.

 

🔹 چگونه می‌توان یک جریان مستمر برای بهبود شرایط محیط‌زیستی خوزستان ایجاد کرد؟ حفظ محیط‌ زیست در ایران، نیازمند یک الگوی جدید کنشگری است.  

📌 بحران آب در خوزستان که در روزهای اخیر نارضایتی‌های گسترده‌ای را در پی داشته است، یکی از جدی ترین بحران‌های زیست محیطی کشور است که به نابودی کشاورزی و دام‌داری، افزایش فقر و بیکاری درخوزستان و مهاجرت‌های گسترده از این استان منجر می‌شود.

📌 برای حل این بحران دولت بایستی حضور فعالانه و مداخله مستمر کنش‌گران اجتماعی را تشویق کرده و به حمایت از شکل‌گیری حرکت‌های مردمی حول مسائل زیست‌محیطی و ایجاد شبکه‌های اصلاح محیط زیست در طول زمان بپردازد.

📌 تجربیات موفق سیاست‌گذاری محیط زیست در جهان نیز نشان می‌دهد که تنها با پشتوانه، پیگیری و ثبات قدم نیروهای مردمی می‌توان جلوی تخریب محیط ‌زیست را گرفت.

📌 در گزارش حاضر 8 راهکار کارشناسی عمده برای مقابله با بحران آب و محیط‌زیست و جلوگیری از تشدید فقر و نابرابری در خوزستان به بحث نهاده شده که عبارتند از:


1️⃣ اصلاح پروژه‌های انتقال آب از سرچشمه‌های کارون به سایر استان‌ها: برخی از کارشناسان طرح‌های انتقال آب از سرشاخه‌های کارون را علت اصلی خشک‌سالی در این استان تلقی کرده و خواستار توقف طرح‌های انتقال آب برای تأمین نیاز کشاورزی و صنعت در مناطق مرکزی هستند.


2️⃣ فعالیت جدی وزارت امورخارجه برای تعدیل رفتار سدسازی دولت ترکیه: به اعتقاد کارشناسان محیط ‌زیست، آب‌گیریِ سدهای ترکیه، بحران ریزگردها و محیط ‌زیستی و بحران آب را در عراق و ایران تشدید می‌کند. بنابراین ایران و ترکیه بایستی بکوشند از طریق دیپلماسی راه‌حلی برای این مشکل بیابند.


3️⃣ استفاده پتروشیمی‌های خوزستان از آب دریا: صنایع پتروشیمی یکی از پرمصرف‌ترین صنایع آب‌بر کشور هستند و بنابراین توصیه می‌شود این صنایع در مجاورت آب‌های آزاد یا رودخانه‌های پرآب و دائمی تأسیس شوند و استفاده از منابع آب‌های شور و دریا را با استفاده از تکنولوژی‌های جدید در اولویت قرار دهند.


4️⃣ جایگزینی محصولات کم‌آب‌بر با محصولات با نیاز آبی بالا: یکی از راهکارهای پیشنهادی برای بحران آب خوزستان جایگزینی تولید محصولات کم‌آب‌بر است. هرچند که تغییرات در زمین‌های زیر کشت، کل سامانه‌های کشت و صنعت را تحت تأثیر قرار می‌دهد و ممکن است به تعطیلی کارخانه‌ها و بیکاری‌های گسترده منجر شود.


5️⃣ عناوین 5 راهکار پیشنهادی دیگر در این گزارش عبارتند از: تغییر و به‌روزرسانی شیوه‌های تولید آبزیان؛ تغییر الگوی تولید شکر از نیشکر به چغندر قند؛ جلوگیری از ورود فاضلاب شهر اهواز و یا سایر شهرها به آب کارون؛ و جلوگیری از اختلاط آب‌های پشت سد گتوند و انتقال آن به جنوب استان.

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.